• Problemele cu zidirea sufleteasca sunt cele mai delicate si mai complexe pentru ca toate celelalte decurg întru acestea. Am vazut în paginile anterioare cum s-a lucrat cu râvna la restaurarea bisericii de molid, cu aceeasi cucernicie se lucreaza si la zidirea sufleteasca. Scopul muncii aici este purificarea sufletelor. În acest scop manastirea este ancorata în societate si lucreaza cu toti preotii si cu toti credinciosii. Aici munca nu mai este orânduita de arhitecti si de ingineri, ci de canoane, care au fost formulate de Sfintele Sinoade Ecumenice si de Sfintii Parinti. Aici este nevoie de o abilitate, de vocatie de a le promova si de a le trai. Aici se fac mereu rugaciuni si slujbe colective în biserica si individuale în biserica si in chilii. Calugarii traiesc retrasi de lume la manastire, dar credinciosii vin la manastire cu miile pentru întarire sufleteasca, pe care o cauta si o primesc de la manastiri de la parinti cu viata deosebita.
  • Expozitie de icoane pictate de elevi
Momentul sfintirii icoanelor pictate de la tabara de pictura-Manastirea Moisei
Elevii participanti la tabara de pictura impreuna cu profesorii si parintele Staret
  • Toate acestea se petrec la Manastirea Moisei ca si la alte manastiri ca aceasta este viata lor. Ne referim însa la ceva concret de la manastirea Moisei. În verile anilor 2010 si 2011 la Manastirea Moisei s-a organizat o tabara de pictura pentru elevi de gimnaziu si liceu. În fiecare an au participat câte 30 de elevi, însotiti de profesori. Participau zilnic la slujbele care se faceau în biserica de dimineata si de seara. Peste zi citeau, ascultau prelegeri pe teme de viata crestina, tinute de calugari sau de unii preoti învitati. Apoi citeau carti din biblioteca manastirii, lucrau în salile de pictura, faceau excursii.
    Perioada taberei s-a încheiat cu o prelegere tinuta de parintele Vasile Pasca pe tema familiei crestine. Toti elevii s-au spovedit s-au împartasit, au fost premiati. Au plecat întariti sufleteste, cu gândul ca vor reveni la anul.